Autorski projekt "Szansa jest kobietą" został przygotowany i zrealizowany przez Zespół Ośrodka Transferu Wiedzy i Innowacji.
Projekt był odpowiedzią na wyzwania podlaskiego rynku pracy, gdzie występuje duża nierównowaga pomiędzy popytem na pracę a podażą pracy oraz niedostosowanie kompetencyjno-kwalifikacyjne zasobów pracy. Celem projektu było zwiększenie zdolności zatrudnieniowej trzydziestu kobiet po 30 roku życia pozostających bez zatrudnienia oraz poszukujących pracy z subregionu suwalskiego. Jako realizatorzy mamy świadomość, że skuteczność podejmowanych przez nas działań zależy od właściwego zdiagnozowania indywidualnych potrzeb uczestników oraz od dobrania właściwych instrumentów i form wsparcia uwzględniających specyfikę i potrzeby regionalnego i lokalnego rynku pracy.
Projekt był realizowany w okresie od kwietnia 2016 - września 2017.
Ze wsparcia w ramach projektu skorzystało łącznie 32 kobiet, które w większości przynależały do grup osób szczególnie narażonych na oddalenie się od rynku pracy (kobiety po 50 roku życia, kobiety długotrwale bezrobotne oraz kobiety o niskich kwalifikacjach)
W ramach projektu zaoferowaliśmy każdej z uczestniczek zindywidualizowane komplementarne wsparcie obejmujące:
- indywidualne spotkania z doradcą zawodowym
- grupowe doradztwo zawodowe
- wsparcie psychologiczne
- szkolenia podnoszące kompetencje lub zmieniające kwalifikacje zawodowe
- pośrednictwo pracy
Dzięki dostosowaniu wsparcia do potrzeb przedsiębiorców i pracodawców, jak również wymagań lokalnej i regionalnej gospodarki na dzień zakończenia projektu na rynek pracy powróciła prawie połowa uczestniczek zakwalifikowanych do projektu. Dzięki uzyskaniu nowych kwalifikacji uczestniczki mają większe perspektywy znalezienia pracy, ale także posiadają większą odwagę do jej poszukiwania.